Select Page

V prihajajočih dneh praznuje naša država Slovenija dva pomembna praznika. Že jutri, 27. aprila bomo po vsej državi razobesili slovenske zastave, da zaplapolajo naši državi in državljanom Slovenije v pozdrav. Praznujemo namreč dan upora proti okupatorju, 1. maja pa mednarodni praznik dela. Da oba praznika kulturno obeležimo, smo se v petek, 26. aprila – zadnji dan pred prihajajočimi prvomajskimi počitnicami zbrali v telovadnicah šol. Skupaj smo obeležili dogodke iz preteklosti, ki so pomembno vplivali na tok zgodovine.

Naj spomnimo:

  1. april leta 1941 je predstavljal prelomnico v slovenskem narodnem boju proti nemški okupaciji v času druge svetovne vojne. Na ta dan je bila v Vidmarjevi vili v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda. V času, ko je bilo prepovedano vse, kar je bilo povezanega s slovenstvom ali svobodnim razmišljanjem, so se somišljeniki združili z namenom osvoboditve slovenskega naroda. Imeli so skupni cilj. S tujci okupirano slovensko ozemlje so želeli vrniti Slovencem. Zatirano in preganjano prebivalstvo povezano v Osvobodilno fronto je delovalo proti okupatorju vse do konca vojne.

Prvi maj, mednarodni praznik dela, se praznuje po svetu že od leta 1890. Ideja delavskega praznika je bila združiti in povezati delavce vseh dežel in skupaj zahtevati boljše pogoje za delo. Leta 1886 so v ZDA potekali protesti na ulicah, kjer so delavci zahtevali osemurni delavnik, saj so v tistih časih delali po 14 ali celo 16 ur na dan, 7 dni na teden. Dogodek je postal simbol upora proti izkoriščanju delavstva. Zahteva delavcev po osemurnem delavniku je bila uspešna. Osemurni delavnik je bil na slovenskem ozemlju uveden na začetku leta 1919. V spomin na žrtve v spopadih med stavkajočimi delavci in policisti v Chicagu je bil 1. maj določen kot praznik dela, ki ga v Sloveniji praznujemo tudi 2.maja.

Naši učenci so spomin na oba praznika izkazali skozi dramatiziranje, petje, ples in igranje na glasbila.

Ker pa se je v tem tednu odvijal tudi projekt Vseslovensko petje s srci, ki povezuje vse generacije, neguje slovensko kulturo in jezik, krepi narodno pripadnost in ustvarja boljše vzdušje v družbi, smo po prireditvah namenili trenutek tudi temu projektu in vsi zbrani skupaj zapeli pesem Dan ljubezni.

 

Related Images:

Dostopnost