OKROŽNICA

Življenje niso dnevi,
ki so minili,
temveč dnevi,
ki smo si jih zapomnili.

(Paulenkov)

Zgornji verzi pesnika Paulenka združujejo dva praznika, ki nas čakata v prihodnjih dneh. Prvi praznik, ki slavi slovensko besedo, je dan reformacije in ga praznujemo 31. oktobra. Drugi je dan spomina na mrtve, ko se spomnimo vseh ljudi, ki so nas že zapustili. Praznujemo ga 1. novembra.

Dan reformacije je dela prost dan, ko Slovenci obeležujemo rojstvo slovenskega jezika. Hkrati je to dan spomina na Primoža Trubarja – duhovnika, ki je leta 1550 napisal prvo slovensko knjigo Katekizem. Poleg  Katekizma ali Svetega pisma je napisal še Abecednik, priročnik, ki je pomagal ljudem, da so se lažje naučili brati in da so lahko Sveto pismo brali v svojem, maternem jeziku, kar prej ni bilo mogoče.

1. november je dan spomina na mrtve, ko se spomnimo vseh babic, dedkov, tet, stricev in drugih, ki smo jih imeli radi in so se žal že poslovili od nas. Običajno na ta dan obiščemo njihove grobove in jih počastimo s šopkom rož in prižigom svečke.

Predstavniki naše šole bodo svečko prižgali na grobu Antona Ingoliča, pisatelja in profesorja, ki se je rodil na Spodnji Polskavi. Obiskoval je našo šolo in danes šola ponosno nosi njegovo ime.

Prav tako bodo predstavniki šole prižgali svečo na grobu Margarete Vodošek – učiteljice in dobrotnice, ki je dolga leta poučevala na podružnici Pragersko. Ker ni imela svojih otrok, je po smrti del svojega premoženja zapustila šoli in vrtcu.

Na Pragerskem se bomo s prižigom sveče ob spomeniku pred šolo spomnili tudi 20-ih Pragerčanov, ki so padli v 2. svetovni vojni.

Na Zgornji Polskavi smo vsako leto ob tem času sodelovali na slovesnosti v spomin padlim borcem v Gaju, kar pa letos zaradi ukrepov žal ni mogoče.

Danes se bomo spomnili tudi na vse padle Spodnjepolskavčane, ki so svoja življenja žrtvovali, da lahko danes živimo v miru. Na njih nas spominja spominska plošča, na kateri je 12 imen in priimkov. V spomin jim bomo prižgali svečko.

Prav je, da se svojih dragih ne spominjamo le ob tem prazniku, ampak nanje pomislimo tekom celega leta. Prav je tudi, da ob prižiganju sveč pomislimo na našo Zemljo in ne prižigamo prevelikih količin sveč, saj so narejene iz plastike in jih je težko reciklirati. Ker boste med počitnicami imeli čas, lahko najdete lep kamenček, nanj narišete cvetlico ali svečko in grob okrasite s tem kamenčkom, ki bo zagotovo nekaj posebnega.

Naj vas med počitnicami greje toplo jesensko sonce in topel objem. Privoščite si vroč kostanj in brezskrbno igro z jesenskim listjem.

Želimo vam lepe praznične dni, pazite nase in ostanite zdravi.

Ravnateljica:

Danica Veber, spec.

Okrožnica, komemoracija 2020 (.pdf)